0,00 € s DPH
Račianske hody 5.-6. mája 2012

Kde:        Nemecký kultúrny dom (Barónka) - Alstrova - Jurkovičova - Alstrova - Detvianska - Rustaveliho

Doba trvania: 2 dni  


 


Račianske hody sa každoročne konajú v prvý májový víkend na počesť zasvätenia Farského kostola jeho patrónom - sv. Filipovi a Jakubovi. Tradujú sa od mája 1844. Od vtedy sa o Račanoch vtipne hovorí, že majú nielen Jakuba, ale aj Filipa – teda že sú šikovní a rozumní.

Dvojdňové podujatie zaujme návštevníkov svojim bohatým kultúrnym programom, zaujímavými hudobnými vystúpeniami, výstavami či futbalovými a volejbalovými turnajmi.

Počas hodov sú sprístupnené aj stále expozície Račianskej izby MO Matice Slovenskej v Obecnom dome na Alstrovej 249 a pamätnej siene gen. M.R.Štefánika v Hasičskom dome na Detvianskej 12.

Račianske hody sa tradične začínajú „hodovým budíčkom“, keď dychovka Račianka v sobotu ráno o 8.00 zobudí starostu Rače vyhrávaním pod jeho oknami. Oficiálny program otvorí slávnostná rímsko-katolícka sv. omša na ktorú nadviaže program pred Nemeckým kultúrnym domom. Na slávnostnom otvorení nikdy nechýbajú tradičné hodové „holé“ koláče z dielne račianskych kuchárok upečené podľa starej račianskej receptúry.

Podujatie sa teší veľkému záujmu miestnych obyvateľov i návštevníkov z okolitých miest a obcí. Každoročne priláka do Rače viac ako 50 000 návštevníkov.

Program prebieha na pódiách - pred Nemeckým kultúrnym domom a na Námestí Andreja Hlinku. Na svoje si prídu nie len domáci, ale aj turisti, ktorí okrem rozvoniavajúcich stánkov s občerstvením na každom kroku nájdu aj stánky plné rôznych dobrôt, gurmánskych špecialít, dobrého račianskeho vínka, ľudovo-umeleckých predmetov či výrobkov z prútia, dreva, alebo kože. Oživením hodových slávností je nová súťaž „o najlepší hodový koláč, na ktorej sa račianske gazdinky predvádzajú so svojim umením v pečení.

Račiansky chotár

Okoloidúci sa radi zastavia a zotrvajú aj v reprezentačnom stánku mestskej časti – Račianskom chotári, ktorý im ponúka okrem ľudovej hudby a pohodovej atmosféry aj miesto pre degustáciu pravých račianskych vín z pivníc miestnych vinárov a vinohradníkov a špeciality domácej kuchyne. Račiansky chotár je miesto, kde mestská časť spolu s inými organizáciami a spolkami pôsobiacimi na jej území prezentuje račiansku kultúru a jej tradície.

Deti sa môžu do sýtosti vyšantiť v detskom svete na skákadlách a kolotočoch, ktoré patria k neodmysliteľným atrakciám každej hodovej slávnosti.

Novinka hodov

Hody oživí súťaž o najlepší hodový koláč, kde svoje umenie predvedú račianske gazdinky. Na šťastné gazdinky čakajú zaujímavé ceny. Partnerom znovuoživenej súťaže je spoločnosť BILLA a časopis Gastro.


Za podporu Račianskych 2012 hodov ďakujeme:

                                                      
       
       
       
                 
       

inPage - webové stránky, doménawebhosting ľahko.