0,00 € s DPH

Račianske vinobranie


Kde:        Nemecký kultúrny dom (Barónka) - Alstrova - Jurkovičova - Alstrova - Detvianska

Kedy:      posledný septembrový týždeň

Dejiská:  Nemecký kultúrny dom (Barónka 3), Budova Miestneho úradu (Kubačova 21), Záhrada Obecného domu (Alstrova 249)

Doba trvania: 3 dni


 

Informácie o aktuálnom podujatí: www.raca.sk


Vinobranie je tradičná oberačková slávnosť oslavujúca vinohradníctvo a vinárstvo, ktorého korene v Rači siahajú až do čias rímskych légií. Je oslavou ťažkej a namáhavej práce vinohradníkov a vinárov. Račianski vinohradníci a vinári každoročne slávnostne odovzdávajú starostovi obce na pódiu v Amfiteátri oberačkový veniec - na znak úcty a vďaky za úrodu bohovi vína Bakchusovi. Tento obrad oficiálne otvára 3 dni trvajúcu slávnosť vinobrania, ktorá patrí k najvyhľadávanejším podujatiam našej mestskej časti. Svedčí o tom aj jej vysoká návštevnosť. Podujatie sa teší záujmu návštevníkov aj médií. Do Rače v čase vinobrania zavíta viac ako 150 000 domácich i zahraničných návštevníkov.

Každoročne je na tieto tradičné slávnosti pozývaný aj prezident SR a členovia vlády, ktorý sa ich zúčastňujú. Pravidelnými hosťami vinobrania sú aj veľvyslanci, starostovia partnerských miest, župan, starostovia a primátori okolitých mestských častí, miest a obcí a tiež mestskí a miestni poslanci.

             

Bohatý kultúrny, sprievodný i športový program je pripravovaný pre všetky vekové kategórie. Pred Nemeckým kultúrnym domom je program zameraný na rodiny s deťmi a seniorov. Mládež si na svoje príde v Amfiteátri v Knižkovej doline.

Žiadne Vinobranie sa nezaobíde bez pravého kvalitného račianskeho burčiaku a muštu, ktoré si návštevníci môžu dopriať v „Burčiakovej uličke“, alebo vo viacerých stánkoch pred Nemeckým kultúrnym domom. Počas vinobrania sú v Rači vytvorené nové uličky u ktorých už sám názov v návštevníkoch evokuje aj ich zameranie. Tak ako na burčiak a vínko je určená „Burčiaková ulička“, tak „Produktová ulička“ ponúka priestor na prezentáciu firiem, pôsobiacich na území MČ. Hlad a smäd si návštevníci môžu zahnať v „Gastro uličkách“ na Detvianskej a Alstrovej ulici. „Remeselnícka ulička“ na Knižkovej ulici je vždy pastvou pre oči. Šikovné ruky remeselníkov v nej prezentujú a tvoria tradičné remeselnícke a ľudovoumelecké výrobky a upomienkové predmety z dreva, kože a prútia.

Stánky majú v ponuke aj tradičné račianske špeciality, kvalitný burčiak, víno, štrúdle, cukrovinky, medovníky, cigánsku, klobásky lokše, zemiakové placky, domáce chipsy, pečené gaštany, či hračky a čakajú na svojich zákazníkov od piatku až do nedele večera. Trasa vinobrania s rozmiestnenými stánkami vedie uličkami od Nemeckého kultúrneho domu – Barónku - Alstrovu ulicu - Knižkovu dolinu -Jurkovičovu ulicu - Detvianska a časť Rustaveliho ulice.

Mestská časť sa spolu s miestnymi spolkami a organizáciami prezentuje na vinobraní v stane „Račiansky chotár“, kde si môžu návštevníci pochutiť na tradičných račianskych špecialitách, degustovať kvalitné račianske vínka, či oddýchnuť pri ľudovej hudbe. Frankovku, ale aj množstvo ďalších kvalitných vín si môžu návštevníci vychutnať na degustáciách aj v Družstevnom dome Račan na Detvianskej ulici 3. Pre návštevníkov je pripravené aj množstvo zaujímavých sprievodných podujatí, ako napr. ukážky lisovania hrozna, či ochutnávka muštu pred Nemeckým kultúrnym domom, tvorivé a keramické dielne v Obecnom dome, ktoré organizuje mestská časť v spolupráci s RC Ráčik a ZŠ Hlinícka, či súťaže a žrebovanie o atraktívne ceny.

Vernisáže a výstavy vybraných umelcov sa konajú v budove Miestneho úradu na Kubačovej 21 a v Družstevnom dome Račan na Detvianskej 3. Tvorbu šikovných žien z Klubu paličkovanej čipky si spolu s výstavou chutného ovocia a zeleniny miestnych pestovateľov a záhradkárov môže návštevník zhliadnuť v Knižkovej doline.

Pre rodiny s deťmi a seniorov sú vytvorené viaceré oddychové zóny. Detský svet so skákacími atrakciami, jazdou na poníkovi a zvieracou mini farmou s ovečkami a kozičkami je v záhrade Obecného domu na Alstrovej 249. Ďalšia oddychová zóna sa je aj pred nemeckým kultúrnym domom. Kolotoče – neodmysliteľná súčasť vinobrania sú umiestnené na Rustaveliho ulici. Počas vinobrania sú sprístupnené aj stále expozície Račianskej izby MO Matice Slovenskej v Obecnom dome na Alstrovej 249 a pamätnej siene gen. M. R. Štefánika v Hasičskom dome na Detvianskej 12.

inPage - webové stránky, doménawebhosting ľahko.